Ekovat ve Ekovat Bakımı

Bir iş yapmayı düşünüyorsunuz ve ihtiyacınız olan Ticari Buzdolabı ve soğutucunuzu en uygun nereden alacağınıza karar veremediniz mi? Yoksa alacağınız Endüstriyel buzdolabının bakım onarım tamirat işleri, kafanızı mı kurcalıyor. Alacağım soğutucu hem uygun fiyatlı hem de bakım, onarım ve tamiri güvenilir ellerde garantili olsun mu istiyorsunuz. Güvenilir ellerde, profesyonel ekibimizle siz değerli müşterilerimize, İstanbul merkez başta olmak üzere tüm il ve ilçeler dâhilinde Ticari ve Endüstriyel Buzdolabı Servisi hizmetleri sunmuş olmaktan onur duyuyoruz.

Ticari Buzdolabı Servisi Hizmeti Verilirken En Fazla Hangi Malzeme Arızalarına Rastlanır?

Endüstriyel ve Ticari Buzdolabı servisi hizmetlerinin veri istatistikleri buzdolabı ve soğutucuların en çok ekovat (kompresör) kısımlarının arıza yaptığı bilgisini bizlere verir. Peki, ekovat (kompresör) nasıl çalışır?  Kompresör, soğutucu akışkanın soğutma sistemi içerisinde dolaşımını sağlayan bir pompadır. Ekovat, aynen bir emme basma tulumbaya benzer. Piston aşağıya inerken sıvı giriş borusundan emilir. Piston yukarı çıkarken ise sıvı çıkış borusundan gönderilir.

Ekovatların uzun ömürlü olması ve günün 24 saati çalışarak en iyi verimi vermesi istense de bu her zaman mümkün olamamaktadır. İşte ekovat verimini düşüren ve arızalanmasına sebep olan bazı sebepler; kompresör yağının yeterli olmaması veya fazla yağ basılması, gevşek pistonlar, aşınmış yataklar, kayışlı yataklarda kayışın yerinden kayması, kompresör motor bakım onarım tamirat işleminin yanlış yada eksik yapılmış olması olarak sıralayabiliriz. Görüldüğü gibi ekovat (kompresör) arızalanması veya veriminin düşmesindeki etkenlerin başında, düzenli ve profesyonel bakım onarım tamirat işlemlerinin yapılmaması gelmektedir.

Ekovat Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğutma tesisat sistemlerinde en çok arıza yapan malzemenin kompresör olduğunu belirtmiştik. Normal çalışma şartları altında, ekovatların aşınıp yıpranması, eğer kullanılan yağ kaliteli ise, zamanında yağ kontrolü ve değişimi yapılmışsa çok uzun zaman sürecektir. Ekovatların arızalanarak kullanım dışı kalmasını engellemek için ise soğutma tesisatının bakım onarım tamirat servis işlemlerinin zamanında, düzenli ve nitelikli bir şekilde, ehil eller vasıtası ile yapılması gerekir.

TBS | Ticari Buzdolabı Servisi, endüstriyel / sanayi tipi / ticari buzdolaplarınız için haftalık ve aylık olmak üzere iki çeşit ekovat bakım onarım tamirat faaliyetini kapsayan hizmet sunmaktadır. Bu bakımlara kısaca değinecek olursak, haftalık ekovat bakım onarım tamirat işleminde temelde aşağıdaki işlemlerin yapıldığını söyleyebiliriz;

 • Ekovat yağ seviyesi kontrolü yapılarak yağ seviyesi düşükse, düşme sebebi bulunduktan sonra yağ ilavesi yapılmalıdır.

 • Yağın renk kontrolünde eğer yağ koyulaşmış ve siyah olmuşsa, karterdeki yağ tamamen boşaltılarak yenilenmesi sağlanmalıdır.

 • Açık tip kompresörlerde kompresör durdurulup şaftta yağ sızıntısı olup olmadığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli, aşırı yağ sızıntısı varsa detektörler ile kaçak kontrolü yapılmalı ve kaçak giderilmelidir.

 • Sistemin genel çalışması kontrol edilip (ses, titreşim, soğutma, sıcaklık ve basınç durumları) anormal bir durum var ise müdahale edilmelidir.

 • Sistemdeki basıncın limitlerden yüksek olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

 • Eğer basınç limitlerin üzerinde ise sistemde hava ve farklı yoğuşmayan gazların olması muhtemel olduğundan, bu gazlar dışarı atılmalıdır.

 • Aylık ekovat bakım onarım tamirat işleminde ise;

   Haftalık bakım işlemine ilaveten bütün motor ve vantilatör yatak yağları kontrol edilmelidir.

 • Kayışların gergin olup olmadığı, kasnak ve kamaların mile sıkılığı kontrol edilmeli, kayışların gevşediği görülmüş ise iyice sıkılaştırılarak, doğrultusunun düzgünlüğü sağlanmalıdır.

 • Yüksek basınç manometresinden çıkış basıncı ölçülmeli, basınç yüksekse sebebi araştırılıp giderilmelidir. İç ünite, dış ünite ve tüm hava filtreleri itina ile temizlenmeli, daha sonra sistemin gaz kaçağı kontrolü yapılarak, dijital termometre ile cihazın yeterli soğukluğa ulaşıp ulaşmadığı gözlenmelidir.

 • Kontrol sonrasında ihtiyaç duyulması halinde ilave gaz basılmalıdır. Fanların ve kompresörün normal değerler içerisinde olduğu görüldükten sonra garantili, sağlam ve kaliteli bakım onarım tamirat işlemi tamamlanmış olarak ürün, müşteriye teslim edilmelidir.

TBS | Ticari Buzdolabı Servisi Olarak Nasıl Çalışırız?

İstanbul başta olmak üzere tüm il ve ilçeler hizmet kapsamımızda olup bakım onarım tamirat ve Ticari Buzdolabı Servisi ekibimiz, satın aldığınız veya işyerinizde bulunan ürünleri öncelikle kayıt altına alarak periyodik bakım zamanlarının takibini bilgisayar programı üzerinden yapmaktadır. Bu sayede de, Ticari Buzdolabı ve soğutucunuzun periyodik bakım zamanı dolmadan önce, firmamız sizleri arayarak randevu talebinde bulunabilecektir. En uygun zaman dilimini sizlerden aldıktan sonra, Ticari Buzdolabı Servisi olarak bakım onarım tamirat işlemlerini planlanan zamanda yaparak hizmetimizi tamamlamaktayız. Herhangi bir arıza durumunda bizlere ulaştığınızda İstanbul ile diğer tüm il ve ilçeler için 7/24 servis imkânımız olup en kısa zamanda sizlere dönüş yapacağımızdan kuşkunuz olmasın.

Endüstriyel Buzdolabı Servisi hizmeti vermenin yanında, 2. el ürün satış hizmeti de sunmakta olan firmamız, bu ürünlerin sağlam, güvenilir ve performansının yüksek olduğunu siz değerli müşterilerimize garanti ederiz. Ayrıca Ticari Buzdolabı servisi olarak, başta aldığınız bu ürünlerin bakım onarım tamirat işlerini bizzat kendimiz, tecrübeli ve ehil personelimiz ile birlikte yapmaktayız.

Uzun yıllardan beri Endüstriyel Buzdolabı Servisi hizmeti veren bakım ekibimiz, İstanbul başta olmak üzere tüm il ve ilçeler dahil siz değerli müşterilerimize yüksek kalitede hizmet vermektedir. Bizler bu sektörde uzman ekibimizle farklılığımızı ortaya koyuyor, tüm halkımıza en iyi hizmeti, en ekonomik fiyat alternatifleri ile sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Pazartesi ile Cumartesi günleri arasında 08.30 – 19.30 saatleri arasında siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Tüm bu faaliyet ve bakımlarımızı planlarken öncelikli hedefimiz siz değerli müşterilerimizin memnuniyetidir. Bu nedenle görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Firmamızın % 100 müşteri memnuniyetini sağlamak isteyen hedefleri doğrultusunda, siz arkanıza rahatça yaslanın diye, ticari buzdolaplarınız için tamir bakım hizmetlerini ciddiyet ve hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. Fiyatlarımız ve hizmetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak ya da talepte bulunmak için firmamızın internet adresini ziyaret edebilir veya 7/24 hizmet ulaşabileceğiniz şekilde telefonla da irtibata geçebilirsiniz.